EEF 18.03 notiks tikšanās ar Masdar Institute of Technology pārstāvi

MIT ir Apvienoto Arābu Emirātu jaunizveidots institūts (ciešā sadarbībā ar Masačūsetas Tehnoloģiju Institūtu) un atrodas Abu Dhabi tuvumā. Tas ir pirmais ēku komplekss topošajā Masdar pilsētā (6km*6km), kuras funkcionēšana pilnībā tiks nodrošināta ar alternatīvo enerģiju. Alternatīvās enerģijas ieguves aparātus (solārās iekārtas, vēja tornis etc) pārvalda MIT. Tie vienlaicīgi ir arī viņu pētniecības aprīkojums. Pilsētā nebūs privāto automašīnu, tikai elektriski-automātiskie takši (=horizontāls lifts), kas jau funkcionē universitātes pilsētiņas ietvaros. Tā kā ir ūdens trūkums, tiek pētīta ūdens “bezgalīga” atjaunota lietošana un cīņa ar vides piesārņojumu. MIT notiek savdabīgs sociāls eksperiments – katram studentam tiek iedalīts konkrēts daudzums elektrības lietošanā – kā pieslēdz klēpjdatoru, norauj ūdeni tualetē – no kartes tiek noņemts enerģijas kredīts. Ja vajag – var pārdot, vai piepirkt klāt lietojamo enerģiju, taču spekulācijas ar enerģijas kartēm iespējamība ir novērsta.

Tā kā institūta misija ir “labāka pasaule”, tad viņi cenšas uzņemt augsti kvalificētus studentus no visas pasaules. Studenti tiek nodrošināti ar visām uzturēšanās izmaksām+klēpjdators un 24h piekļuve visam zinātniskajam aprīkojumam. Veiktie pētījumi ir ļoti praktiski pielietojami- piem. meklē algoritmus- kur tiem pašiem augstākminētajiem elektriskajiem takšiem atrasties pilsētā un kādā veidā izkaisītiem, lai vismazāk tiktu tērēta enerģija to izsaukšanas brīdī – kā arī liela daļa pētījumu tieši ir saistīti ar alternatīvajām enerģijām, optiku, nanotehnoloģijām, piem. kādā formā uzglabāt dienas laikā uzkrāto enerģiju, lai minimizētu zaudējumus. Interesants ir arī pētījums par jūras augu izmantošanu biodegvielas radīšanai – tas atceļ nelabvēlīgo ietekmi, kad biodegvielas ražošanai pasaulē tiek atņemta zeme, kas derīga lauksaimniecības produktu ražošanai.